QUESTION IMAGE
Question
question 7 of 10
the surface area of a sphere can be approximated as follows:
surface area = 4πr²,
where r is the radius of the sphere,
π is a constant that is roughly equal to 3.
using the simple approximation above, calculate the surface area of a sphere with a radius of 7 meters.
a. 588 m²
b. 1,372 m²
c. 84 m²
d. 14 m²
Step1: Identify the formula
$A = 4\pi r^{2}$
Step2: Substitute values
Given $\pi\approx3$ and $r = 7\ m$, then $A=4\times3\times7^{2}$.
Step3: Calculate $7^{2}$
$7^{2}=49$.
Step4: Calculate $4\times3\times49$
$4\times3 = 12$, and $12\times49=588\ m^{2}$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
A. $588\ m^{2}$