QUESTION IMAGE
Question
question 10 (1 point)
chopping wood burns about 400. cal/h and a serving of garbonzo beans contains 105.5 cal. how long would you have to chop wood in order to burn off the beans ?
(105.5 cal)(400. cal/h) = 42,000 h
(105.5 cal(1 h/400. cal) = 0.264 h
chopping wood is too dangerous
Step1: Identify the relationship
We know the calorie - burn rate of chopping wood and the calorie content of beans. We use the formula $t=\frac{C_{beans}}{C_{rate}}$, where $t$ is the time, $C_{beans}$ is the calorie content of beans, and $C_{rate}$ is the calorie - burn rate of chopping wood.
Step2: Substitute the values
$C_{beans} = 105.5$ CAL and $C_{rate}=400$ CAL/h. So $t=\frac{105.5\text{ CAL}}{400\text{ CAL/h}}$.
Step3: Calculate the time
$t = 105.5\times\frac{1\text{ h}}{400}=0.264$ h
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
$(105.5\text{ CAL})(1\text{ h}/400\text{ CAL}) = 0.264$ h