QUESTION IMAGE
Question
- -/1 points it takes a hospital dietician 40 min to drive from home to the hospital, a distance of 30 mi. what is the dieticians average rate of speed? mph resources watch it ebook submit answer
Step1: Convert time to hours
Since 1 hour = 60 minutes, 40 minutes $=\frac{40}{60}=\frac{2}{3}$ hours.
Step2: Use speed - distance formula
The formula for speed $v$ is $v=\frac{d}{t}$, where $d$ is distance and $t$ is time. Given $d = 30$ miles and $t=\frac{2}{3}$ hours. Then $v=\frac{30}{\frac{2}{3}}$.
Step3: Calculate the speed
$v = 30\times\frac{3}{2}=45$ mph.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
45