QUESTION IMAGE
Question
part c questions and problems
solve the following problems in the space provided. show your work.
- a rock has a mass of 127 g and displaces 32.1 ml of water. what is the density of the rock?
- a 1.00 - l sample of carbon tetrachloride has a mass of 1.58 kg. what is the density of this substance in g/cm³?
Step1: Recall density formula
Density $
ho=\frac{m}{V}$, where $m$ is mass and $V$ is volume.
Step2: Solve for rock density
Given $m = 127\ g$ and $V=32.1\ mL = 32.1\ cm^{3}$ (since $1\ mL = 1\ cm^{3}$), then $
ho_{rock}=\frac{127\ g}{32.1\ cm^{3}}\approx 3.96\ g/cm^{3}$.
Step3: Convert units for carbon - tetrachloride
Given $m = 1.58\ kg=1580\ g$ and $V = 1.00\ L = 1000\ cm^{3}$ (since $1\ L=1000\ cm^{3}$).
Step4: Solve for carbon - tetrachloride density
$
ho_{CCl_4}=\frac{1580\ g}{1000\ cm^{3}} = 1.58\ g/cm^{3}$
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
The density of the rock is approximately $3.96\ g/cm^{3}$ and the density of carbon - tetrachloride is $1.58\ g/cm^{3}$.