QUESTION IMAGE
Question
if an object is projected upward from ground level with an initial velocity of 80 ft per sec, then its height in feet after t seconds is given by ( s(t)=-16 t^{2}+80 t ). find the number of seconds it will take to reach its maximum height. what is this maximum height? the object will take ( square ) second(s) to reach its maximum height. (simplify your answer.) the maximum height reached by the object is ( square ) feet. (simplify your answer.)
Step1: Find the time to reach maximum height
For a quadratic function \(s(t)=at^{2}+bt + c\) (here \(a=-16\), \(b = 80\), \(c = 0\)), the time \(t\) at which the vertex (maximum for \(a<0\)) occurs is given by the formula \(t=-\frac{b}{2a}\).
Substitute \(a=-16\) and \(b = 80\) into the formula:
\(t=-\frac{80}{2\times(-16)}=\frac{-80}{-32}=\frac{80}{32}=\frac{5}{2}=2.5\)
Step2: Find the maximum height
Substitute \(t = 2.5\) into the function \(s(t)=-16t^{2}+80t\).
\(s(2.5)=-16\times(2.5)^{2}+80\times(2.5)\)
First, calculate \((2.5)^{2}=6.25\)
\(s(2.5)=-16\times6.25 + 200\)
\(-16\times6.25=-100\)
\(s(2.5)=-100 + 200=100\)
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
The object will take \(2.5\) second(s) to reach its maximum height.
The maximum height reached by the object is \(100\) feet.