QUESTION IMAGE
Question
name
kinetic and potential energy short quiz
period
date
directions: solve the following word problems using the kinetic energy formula (be sure to show your work).
- determine the kinetic energy of a 800 - kg roller coaster car that is moving with a velocity of 30.0 m/s.
k.e = .5 x mass x velocity²
Step1: Identify the formula and values
The formula for kinetic energy is \(KE = 0.5\times m\times v^{2}\), where \(m = 800\space kg\) and \(v=30.0\space m/s\).
Step2: Substitute the values into the formula
Substitute \(m = 800\) and \(v = 30\) into \(KE=0.5\times m\times v^{2}\). So \(KE = 0.5\times800\times(30)^{2}\).
First, calculate \((30)^{2}=900\). Then \(0.5\times800 = 400\).
Step3: Calculate the final result
Multiply \(400\times900\). \(400\times900=360000\space J\).
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
The kinetic energy of the roller - coaster car is \(360000\space J\).