Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

2 multiple choice 1 point petrologists are scientists that study rocks.…

Question

2 multiple choice 1 point petrologists are scientists that study rocks. if a petrologist finds a rock with a mass of 86g and a volume of 10cm³, what is the rocks density? 8.6g/cm³ 7.8g/cm³ 9.9g/cm³ 6.8g/cm³

Explanation:

Step1: Recall density formula

Density formula is \(
ho=\frac{m}{V} \), where \( m \) is mass and \( V \) is volume.

Step2: Substitute values

Given \( m = 86g \) and \( V=10cm^{3} \), substitute into formula: \(
ho=\frac{86g}{10cm^{3}} \).

Step3: Calculate density

\(
ho = 8.6g/cm^{3} \).

Answer:

A. \(8.6g/cm^{3}\)