QUESTION IMAGE
Question
multiple choice 1 point calculate how many ml of medication is needed for the following order. order: 2 mg subcut of a medication. available: 2 000 mcg per 2 ml 2 ml 10 ml 4 ml 5 ml
Step1: Convert mg to mcg
Since 1 mg = 1000 mcg, then 2 mg = 2×1000 = 2000 mcg.
Step2: Find the concentration
The available is 2000 mcg per 2 mL, so the concentration is $\frac{2000\ mcg}{2\ mL}=1000\ mcg/mL$.
Step3: Calculate the volume
We need 2000 mcg and the concentration is 1000 mcg/mL. Using the formula $V=\frac{D}{C}$ (where V is volume, D is dose, C is concentration), $V = \frac{2000\ mcg}{1000\ mcg/mL}=2\ mL$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
2 mL