QUESTION IMAGE
Question
a missile launches at a velocity of 30.0 m/s at an angle of 60.0° to the horizontal. what is the maximum height the missile attains?
115 m
45.9 m
27.5 m
34.4 m
clear my selection
Step1: Find vertical - initial velocity
The initial velocity is $v_0 = 30.0\ m/s$ and the launch angle $\theta=60.0^{\circ}$. The vertical - component of the initial velocity is $v_{0y}=v_0\sin\theta$. So, $v_{0y}=30\sin60^{\circ}=30\times\frac{\sqrt{3}}{2}=15\sqrt{3}\ m/s$.
Step2: Use kinematic equation for vertical motion
At the maximum - height, the vertical velocity $v_y = 0$. The kinematic equation $v_y^2 - v_{0y}^2=-2gh$ (where $g = 9.8\ m/s^2$) is used to find the maximum height $h$. Rearranging the equation for $h$, we get $h=\frac{v_{0y}^2 - v_y^2}{2g}$.
Substituting $v_y = 0$ and $v_{0y}=15\sqrt{3}\ m/s$ and $g = 9.8\ m/s^2$ into the equation:
\[
\]
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
34.4 m