QUESTION IMAGE
Question
a mineral with a hardness of 6 and a white streak has been found in igneous rocks near richmond. if the mineral sample has a volume of 3.1 cm and a mass of 8.37 g what is the density of the mineral?
25.94 g/cm³
1.94 g/cm³
.37 g/cm³
2.7 g/cm³
Step1: Recall the density formula
Density formula is \(
ho=\frac{m}{V} \), where \(
ho \) is density, \( m \) is mass, and \( V \) is volume.
Step2: Substitute the given values
Given \( m = 8.37\ g \) and \( V=3.1\ cm^{3} \). Then \(
ho=\frac{8.37}{3.1} \).
Step3: Calculate the value
\( \frac{8.37}{3.1}=2.7\ g/cm^{3} \)
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
2.7 g/cm³