Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

1. a llama weighing 200kg needs to be transported on a stretcher. the u…

Question

  1. a llama weighing 200kg needs to be transported on a stretcher. the upward acceleration on the stretcher is 0.63 m/s². what net force is needed to accelerate the llama on the stretcher?

m:
a:
f:

  1. calculate the net force needed to accelerate a 1700 kg car forward at 2.5 m/s².

Explanation:

Step1: Identify the formula

Newton's second law: \(F = ma\)

Step2: Substitute the values

Given \(m = 200\space kg\) and \(a=0.63\space m/s^{2}\)
\(F=(200\space kg)\times(0.63\space m/s^{2})\)

Step3: Calculate the force

\(F = 126\space N\)

Answer:

\(126\space N\)