QUESTION IMAGE
Question
kai was 200 meters north of the library when he remembered he had to return some books to the library. it took him 200 seconds to do the round trip. which best describes kais round - trip? his speed was 1 m/s, and his velocity was 0. his speed was 2 m/s, and his velocity was 0. his speed was 1 m/s, and his velocity was 1 m/s north. his speed was 2 m/s, and his velocity was 2 m/s south.
Step1: Calculate the total distance
Kai goes 200 meters to the library and 200 meters back, so the total distance $d = 200+200=400$ meters.
Step2: Calculate the speed
Speed is calculated by the formula $v_{speed}=\frac{d}{t}$. Given $d = 400$ meters and $t = 200$ seconds, then $v_{speed}=\frac{400}{200}=2$ m/s.
Step3: Calculate the velocity
Velocity is a vector quantity. Since Kai returns to his original - starting position, the displacement $\Delta x=0$. The formula for velocity is $v_{velocity}=\frac{\Delta x}{t}$. So $v_{velocity}=\frac{0}{200}=0$ m/s.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
His speed was 2 m/s, and his velocity was 0.