QUESTION IMAGE
Question
jai is 1.45 meters tall. at 11 a.m., he measures the length of a tree’s shadow to be 39.55 meters. he stands 34.1 meters away from the tree, so that the tip of his shadow meets the tip of the tree’s shadow. find the height of the tree to the nearest hundredth of a meter. (diagram is not to scale.) answer attempt 1 out of 2
Step1: Find length of Jai's shadow
The length of Jai's shadow is $39.55 - 34.1=5.45$ meters.
Step2: Set up proportion
Since the triangles formed by Jai and his shadow, and the tree and its shadow are similar, the ratios of height to shadow - length are equal. Let $h$ be the height of the tree. Then $\frac{h}{39.55}=\frac{1.45}{5.45}$.
Step3: Solve for h
Cross - multiply to get $5.45h = 1.45\times39.55$. Then $h=\frac{1.45\times39.55}{5.45}$.
$1.45\times39.55 = 1.45\times(40 - 0.45)=1.45\times40-1.45\times0.45 = 58 - 0.6525 = 57.3475$.
$h=\frac{57.3475}{5.45}\approx10.52$ meters.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
$10.52$ meters