Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

having problems staying logged in or are you experiencing issues? pleas…

Question

having problems staying logged in or are you experiencing issues? please visit our troubleshooting section for solutions.
an object has an acceleration of 6.0 m/s/s. if the mass of this object were tripled (with no change in its net force), then its new acceleration would be ______ m/s/s.
enter your answer directly into the field or use our built - in number pad.
new acceleration (in m/s/s)
check answer
student name:
ir@ss.w**s.nt
level:
master
progress report
tap for question - specific help
help me!
view directions
to main menu

Explanation:

Step1: Use Newton's second law

Newton's second law is \(F = ma\). Let the initial mass be \(m\) and initial acceleration \(a = 6.0\ m/s^{2}\), so \(F=m\times6\).

Step2: Analyze the new - mass situation

The new mass \(m'=3m\) and the force \(F\) remains the same. Using \(F = m'a'\), substitute \(F = 6m\) and \(m'=3m\) into the equation: \(6m=(3m)\times a'\).

Step3: Solve for the new acceleration

Divide both sides of the equation \(6m=(3m)\times a'\) by \(3m\). We get \(a'=\frac{6m}{3m}=2\ m/s^{2}\).

Answer:

\(2\)