QUESTION IMAGE
Question
having problems staying logged in or are you experiencing issues? please visit our troubleshooting section for solutions. an object has an acceleration of 18.0 m/s/s. if the net force was doubled and the mass were tripled, then the new acceleration would be ______ m/s/s. enter your answer directly into the field or use our built - in number pad. new acceleration (in m/s/s)
Step1: Recall Newton's second law
Newton's second law is \(F = ma\), so \(a=\frac{F}{m}\). Initially, \(a_1 = 18.0=\frac{F_1}{m_1}\).
Step2: Analyze the new - force and new - mass
The new force \(F_2 = 2F_1\) and the new mass \(m_2=3m_1\). Using the formula \(a=\frac{F}{m}\), the new acceleration \(a_2=\frac{F_2}{m_2}\).
Step3: Substitute \(F_2\) and \(m_2\) into the formula
Substitute \(F_2 = 2F_1\) and \(m_2 = 3m_1\) into \(a_2=\frac{F_2}{m_2}\), we get \(a_2=\frac{2F_1}{3m_1}\).
Step4: Express \(a_2\) in terms of \(a_1\)
Since \(a_1=\frac{F_1}{m_1}\), then \(a_2=\frac{2}{3}a_1\).
Step5: Calculate the value of \(a_2\)
Substitute \(a_1 = 18.0\ m/s^2\) into \(a_2=\frac{2}{3}a_1\), \(a_2=\frac{2}{3}\times18.0 = 12.0\ m/s^2\)
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
\(12.0\)