Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

4. gary measures the mass of a marble to be 8 grams. he then places the…

Question

  1. gary measures the mass of a marble to be 8 grams. he then places the marble in a graduated cylinder that has an initial water level of 20 ml. the water level rises to 25 ml. what is the density of the marble? (hint: find the volume of the marble first, then calculate the density!)

Explanation:

Step1: Calculate marble volume

The volume of the marble is equal to the change in water - level in the graduated cylinder. So, $V = 25\ mL - 20\ mL=5\ mL$.

Step2: Calculate marble density

The density formula is $
ho=\frac{m}{V}$, where $m = 8\ g$ and $V = 5\ mL$. Substitute the values into the formula: $
ho=\frac{8\ g}{5\ mL}=1.6\ g/mL$.

Answer:

$1.6\ g/mL$