QUESTION IMAGE
Question
- an empty 250 - milliliter beaker has a mass of 60 grams. when 100 milliliters of oil is added to the beaker, the total mass is 140 grams. the density of the oil is approximately a) 0.8 g/ml b) 1.7 g/ml c) 0.6 g/ml d) 1.4 g/ml
Step1: Calculate the mass of the oil
The mass of the oil \(m\) is the total mass minus the mass of the empty beaker.
\(m = 140 - 60=80\) grams
Step2: Use the density formula
The density formula is \(
ho=\frac{m}{V}\), where \(V = 100\) milliliters and \(m = 80\) grams.
\(
ho=\frac{80}{100}=0.8\) g/ml
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
A. \(0.8\) g/ml