QUESTION IMAGE
Question
directions: answer the following questions regarding work and power. (hs - ps2 - 4)
- a 5 kg object is placed on a frictionless horizontal surface. it is subjected to a constant acceleration of 2 m/s² due to a force applied. calculate the work done on the object when it moves a distance of 10 meters.
a. what do you need to determine in this question?
b. is there equation(s) to help solve the question? which equation(s) would help solve the question?
c. what variables do you need to determine to use the equation(s)?
d. what is the answer to this question? (show your work)
Step1: Identify the force
According to Newton's second - law $F = ma$. Given $m = 5$ kg and $a=2$ m/s².
$F=ma=5\times2 = 10$ N
Step2: Calculate the work
The work - formula is $W = Fd$. Given $F = 10$ N and $d = 10$ m.
$W=Fd=10\times10=100$ J
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
a. The work done on the object.
b. Yes, $F = ma$ (Newton's second - law) and $W = Fd$ (work formula).
c. Mass ($m$), acceleration ($a$), and distance ($d$).
d. 100 J