Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

density practice determine the substance or sample given the informatio…

Question

density practice
determine the substance or sample given the information in the data table provided.
substance density g/cm³
germanium 5.32
iron 7.87
lead 11.3
mercury 13.6

  1. a student has a sample of an element that has a volume of 6.7 cm³ and a mass of 75.71 g. based on the density, which element on the table could it be?

substance density g/cm³
gold 19.3
iron 7.87
lead 11.3
tin 7.2

  1. a sample of an unknown substance has a mass of 28.8 grams and a volume of 4 cm³. based on its density, it could be which of the following substances?

sample mass volume
1 89 g 75 cm³
2 26 g 15 cm³
3 23 g 100 cm³
4 160 g 125 cm³

  1. a student has a substance with a density of 1.28 g/cm³. which sample does the student have?

Explanation:

Step1: Calculate density

Density = mass / volume = $75.71\ \text{g} / 6.7\ \text{cm}^3 \approx 11.3\ \text{g/cm}^3$

Step2: Match with table

11.3 g/cm³ corresponds to Lead.

Step1: Calculate density

Density = $28.8\ \text{g} / 4\ \text{cm}^3 = 7.2\ \text{g/cm}^3$

Step2: Match with table

7.2 g/cm³ corresponds to Tin.

Step1: Calculate sample 4 density

Density = $160\ \text{g} / 125\ \text{cm}^3 = 1.28\ \text{g/cm}^3$

Step2: Identify sample

Matches the given density.

Answer:

  1. Lead
  2. Tin
  3. Sample 4