QUESTION IMAGE
Question
the data below shows usain bolts position during his gold medal winning 100 - meter sprint at the 2008 summer olympics. find his average velocity between the 60 m and 90 m marks.
data table
t (seconds) 1.85 2.87 3.78 4.65 5.50 6.32 7.14 7.96 8.79 9.69
s (meters) 10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
7.16 m/s
9.12 m/s
8.9 m/s
0.08 m/s
12.15 m/s
Step1: Identify displacement and time - interval
The displacement $\Delta s$ between 60 m and 90 m is $\Delta s=s_2 - s_1$, where $s_1 = 60$ m and $s_2=90$ m, so $\Delta s=90 - 60=30$ m. The corresponding time - values are $t_1 = 6.32$ s and $t_2 = 8.79$ s. The time - interval $\Delta t=t_2 - t_1=8.79 - 6.32 = 2.47$ s.
Step2: Calculate average velocity
The formula for average velocity $v_{avg}=\frac{\Delta s}{\Delta t}$. Substituting $\Delta s = 30$ m and $\Delta t=2.47$ s, we get $v_{avg}=\frac{30}{2.47}\approx12.15$ m/s.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
12.15 m/s