QUESTION IMAGE
Question
claire buys a jacket that originally cost \\$76. the price is marked down 25\\% for a sale, and claire has a coupon to further reduce the marked down price by 10\\%. how much does claire pay for the jacket?
\\$49.40
\\$51.30
\\$57.00
\\$68.40
Calculate the sale price after the 25% markdown
$$
\text{Sale Price} = 76 \times (1 - 0.25) = 76 \times 0.75 = 57
$$
Calculate the final price after the 10% coupon discount
$$
\text{Final Price} = 57 \times (1 - 0.10) = 57 \times 0.90 = 51.30
$$
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
- (A) $49.40
- (B) $51.30 (Correct answer)
- (C) $57.00
- (D) $68.40