Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

3. calculation a 5 kg box accelerates at 2 m/s² across a frictionless s…

Question

  1. calculation

a 5 kg box accelerates at 2 m/s² across a frictionless surface. what is the magnitude of the net force acting on the box?

Explanation:

Step1: Identify the formula

According to Newton's second - law, $F = ma$.

Step2: Substitute values

Given $m = 5\ kg$ and $a=2\ m/s^{2}$, then $F=(5\ kg)\times(2\ m/s^{2})$.

Step3: Calculate the force

$F = 10\ N$.

Answer:

$10\ N$