QUESTION IMAGE
Question
calculate the gpe of a 8 kg rock lifted to a height of 56 m?
gpe = j
Step1: Identify the formula
The formula for gravitational - potential energy is $GPE = mgh$, where $m$ is the mass, $g$ is the acceleration due to gravity ($g = 9.8\ m/s^{2}$), and $h$ is the height.
Step2: Substitute the values
Given $m = 8\ kg$, $g = 9.8\ m/s^{2}$, and $h = 56\ m$. Substitute these values into the formula: $GPE=8\times9.8\times56$.
Step3: Calculate the result
$8\times9.8\times56 = 8\times548.8=4390.4\ J$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
$4390.4$