QUESTION IMAGE
Question
a baseball is traveling (+30 m/s) and is hit by a bat. it leaves the bat traveling (-40 m/s). what is the change in the velocity? remember that direction is what makes velocity different than speed. -10 m/s -30 m/s -40 m/s -70 m/s
Step1: Recall the formula for change in velocity
The formula for change in velocity \(\Delta v\) is \(\Delta v = v_f - v_i\), where \(v_f\) is the final velocity and \(v_i\) is the initial velocity.
Step2: Substitute the given values
Given \(v_i=+ 30\space m/s\) and \(v_f=-40\space m/s\). Then \(\Delta v=-40-(+30)\).
Step3: Perform the arithmetic operation
\(\Delta v=-40 - 30=-70\space m/s\)
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
\(-70\space m/s\)