Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

6. an astronaut has a mass of 70 kilograms on earth. what would her mas…

Question

  1. an astronaut has a mass of 70 kilograms on earth. what would her mass be on mars? what would her weight be on mars? the value of gravity (g) on mars is 3.7 m/s².

Explanation:

Step1: Determine mass on Mars

Mass is an intrinsic property of an object and does not change with location. So, the mass of the astronaut on Mars is the same as on Earth.
\(m = 70\space kg\)

Step2: Calculate weight on Mars

Weight \(W=mg\), where \(m = 70\space kg\) and \(g = 3.7\space m/s^{2}\) on Mars.
\(W=70\times3.7\)
\(W = 259\space N\)

Answer:

Mass on Mars: \(70\space kg\), Weight on Mars: \(259\space N\)