Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

to answer this question, first click here to view the associated video.…

Question

to answer this question, first click here to view the associated video. two particles are located on the x - axis as shown. particle 1 has a mass 3m, and particle 2 has a mass of m. where on the x - axis, as indicated by the letters a, b, c, and d, is closest to the center of mass of this system?

Explanation:

Step1: Recall the formula for center of mass

The formula for the \(x\) - coordinate of the center of mass of a two - particle system is \(x_{cm}=\frac{m_1x_1 + m_2x_2}{m_1 + m_2}\). Let's assume the position of the particle with mass \(3m\) is \(x_1 = 0\) (for simplicity, since we are interested in the relative position). Let the distance between each adjacent mark on the \(x\) - axis be \(d\). Then the position of the particle with mass \(m\) is \(x_2=7d\).

Step2: Calculate the center of mass

Substitute \(m_1 = 3m\), \(x_1 = 0\), \(m_2=m\) and \(x_2 = 7d\) into the formula \(x_{cm}=\frac{m_1x_1 + m_2x_2}{m_1 + m_2}\).

$$ LATEXBLOCK0 $$

If we assume the position of particle \(1\) (mass \(3m\)) is at \(x = 0\), and each interval is of length \(d\). Then \(x_{cm}=1.75d\) which is closest to point \(B\) (assuming the first mark after the particle \(1\) is \(A\) at \(d\), \(B\) at \(2d\)).

Answer:

B