Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

a 0.41kg football is thrown and has a velocity of 16m/s and is currentl…

Question

a 0.41kg football is thrown and has a velocity of 16m/s and is currently 1.9m above the ground. what is the total energy of the football.
we first need to find the potential energy of the football, which ends up being j.
next we find the kinetic energy of the football, which ends up being j.
finally we find the total energy by our potential and kinetic energy together to get j.
adding 7.63 60.11 52.48

Explanation:

Step1: Calculate potential energy

The formula for potential energy is \(PE = mgh\), where \(m = 0.41\space kg\), \(g= 9.8\space m/s^{2}\), \(h = 1.9\space m\).

$$PE=0.41\times9.8\times1.9 = 7.63\space J$$

Step2: Calculate kinetic energy

The formula for kinetic energy is \(KE=\frac{1}{2}mv^{2}\), where \(m = 0.41\space kg\), \(v = 16\space m/s\).

$$KE=\frac{1}{2}\times0.41\times16^{2}=\frac{1}{2}\times0.41\times256 = 52.48\space J$$

Step3: Calculate total energy

The total energy \(E\) is the sum of potential and kinetic energy.

$$E=PE + KE$$
$$E=7.63+52.48=60.11\space J$$

Answer:

First blank: \(7.63\), second blank: \(52.48\), third blank: \(adding\), fourth blank: \(60.11\)