QUESTION IMAGE
Question
400n of force is used to move a truck 20 meters. how much work was generated? (work = force x distance)
a 8j
b 80j
c 800j
d 8000j
Step1: Identify the values of force and distance
Force \(F = 400N\), distance \(d=20m\)
Step2: Use the work formula \(W = F\times d\)
Substitute the values: \(W=400\times20\)
Calculate \(400\times20 = 8000\)
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
D. 8000 J