QUESTION IMAGE
Question
37 multiple choice 2 points a ball is thrown off a 400 - foot - tall building at a velocity of 45 ft/sec. the function ( f(x)=-16 x^{2}+45 x + 400 ) (where ( x ) is the number of seconds elapsed) models the height of the ball after the toss. how high is the ball 2 seconds after it is thrown?
Step1: Substitute \(x = 2\) into the function
We have the function \(f(x)=-16x^{2}+45x + 400\). Substitute \(x = 2\) into it: \(f(2)=-16\times(2)^{2}+45\times2 + 400\).
Step2: Calculate each term
First, calculate \(-16\times(2)^{2}\): \(-16\times4=-64\).
Second, calculate \(45\times2 = 90\).
Step3: Sum up the terms
Now, \(f(2)=-64 + 90+400\).
\(f(2)=(-64 + 90)+400=26+400 = 426\).
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
The ball is \(426\) feet high \(2\) seconds after it is thrown.