QUESTION IMAGE
Question
- 19. a spring with k = 100 n/m is stretched by 0.1 m. what is the force? hint: use f = k x. 22. 20. what is the spring constant if a spring stores 1.25 j of energy when stretched 0.25 m? hint: use pe = 1/2 k * x².
Step1: Solve for force in first - question
Use Hooke's law formula $F = kx$. Given $k = 100\ N/m$ and $x=0.1\ m$.
$F=100\times0.1$
Step2: Calculate the value of force
$F = 10\ N$
Step3: Solve for spring - constant in second - question
Use the elastic - potential energy formula $PE=\frac{1}{2}kx^{2}$. Given $PE = 1.25\ J$ and $x = 0.25\ m$. First, re - arrange the formula for $k$: $k=\frac{2PE}{x^{2}}$.
$k=\frac{2\times1.25}{(0.25)^{2}}$
Step4: Calculate the value of spring - constant
$k=\frac{2.5}{0.0625}=40\ N/m$
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
- The force is $10\ N$.
- The spring constant is $40\ N/m$.