QUESTION IMAGE
Question
- two blocks are hanging from the ceiling as shown in the picture. given the mass of both blocks, what is the tension of the rope above the two blocks. (f1 is the force holding both blocks up) 1.00 kg 2.00 kg t f1 clear all 0.31 n 1 n 29.4 n 9.8 n
Step1: Consider the forces on the 1.00 - kg block
The only force acting on the 1.00 - kg block in the vertical direction (assuming the rope is vertical) is the tension \(T\) and its weight \(mg\). Since the block is in equilibrium (no acceleration in the vertical direction as it is hanging), according to Newton's second law \(F = ma\), and \(a = 0\), so \(T=m_1g\), where \(m_1 = 1.00\space kg\) and \(g=9.8\space m/s^2\).
Step2: Calculate the tension
Substitute the values into the formula \(T=m_1g\). We get \(T=(1.00\space kg)\times(9.8\space m/s^2)=9.8\space N\)
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
9.8 N