QUESTION IMAGE
Question
- what is the wavelength of a 2.99 hz wave? 12. what is the frequency of a 7.43 x 10^5 m wave? 13. what is the energy of a photon of light with a frequency of 7.66 x
Step1: Recall wave - speed formula
The speed of light $c = \lambda
u$, where $c = 3\times10^{8}\ m/s$ (speed of light in vacuum), $\lambda$ is the wavelength and $
u$ is the frequency.
Step2: Solve for wavelength in question 11
We know $
u=2.99\ Hz$ and $c = 3\times10^{8}\ m/s$. Rearranging the formula $\lambda=\frac{c}{
u}$. Substituting the values, we get $\lambda=\frac{3\times10^{8}\ m/s}{2.99\ Hz}\approx1.00\times 10^{8}\ m$.
Step3: Solve for frequency in question 12
We know $\lambda = 7.43\times10^{5}\ m$ and $c = 3\times10^{8}\ m/s$. Rearranging the formula $
u=\frac{c}{\lambda}$. Substituting the values, we get $
u=\frac{3\times10^{8}\ m/s}{7.43\times10^{5}\ m}\approx404\ Hz$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
- Approximately $1.00\times 10^{8}\ m$
- Approximately $404\ Hz$