QUESTION IMAGE
Question
it is 1030 and there are 600 ml remaining in the clients iv bag which is infusing at 75 ml/h. at what time do you anticipate the iv bag to be empty if the iv infuses without any interruptions? enter your response in 24 - hour clock/military time.
Step1: Calculate infusion time
Use the formula \(t=\frac{V}{r}\), where \(V = 600\) mL (volume) and \(r=75\) mL/h (rate).
\(t=\frac{600}{75}=8\) hours.
Step2: Add time to current time
Current time is 1030 (10:30 AM). Add 8 hours.
10:30 + 8:00 = 18:30
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
1830