Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

a train leaves the station at time t = 0 traveling at a constant speed,…

Question

a train leaves the station at time t = 0 traveling at a constant speed, the train travels 390 kilometers in 3 hours. answer parts a and b.
a. write a function that relates the distance traveled d to the time t.
the function that relates the distance traveled d to the time t is
(type an equation.)

Explanation:

Step1: Calculate constant speed

First, find the speed of the train using the given distance and time.
$\text{Speed} = \frac{\text{Total Distance}}{\text{Total Time}} = \frac{390}{3} = 130$ km/h

Step2: Form distance-time function

Since distance equals speed multiplied by time, substitute the calculated speed into the formula $d = \text{Speed} \times t$.
$d = 130t$

Answer:

$d = 130t$