QUESTION IMAGE
Question
model with mathematics julie wants to buy tulip bulbs to plant. each bulb costs $0.50 plus a one - time $4.50 shipping cost. she has $22 to spend. write and solve an equation to determine how many bulbs julie can buy and have shipped.
Step1: Define variable
Let \( x \) be the number of tulip bulbs.
Step2: Formulate equation
The cost of \( x \) bulbs is \( 0.50x \) dollars, and there is a one - time shipping cost of \( 4.50 \) dollars. The total cost should be equal to the money she has, which is \( 22 \) dollars. So the equation is \( 0.50x + 4.50=22 \).
Step3: Solve the equation
Subtract \( 4.50 \) from both sides of the equation:
\( 0.50x+4.50 - 4.50=22 - 4.50 \)
\( 0.50x = 17.50 \)
Then divide both sides by \( 0.50 \):
\( x=\frac{17.50}{0.50}=35 \)
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
Julie can buy 35 tulip bulbs. The equation is \( 0.50x + 4.50 = 22 \) and the solution is \( x = 35 \).