QUESTION IMAGE
Question
the diagram below shows a known mass being acted upon by 4 opposing forces. use the information in the diagram to answer the questions that follow. a. what would the net force be on the 10kg mass? b. calculate the rate of acceleration this net force will apply to the 10kg mass. by 1. writing an equation: 2. substituting numbers and units into the equation. 3. cross - multiplying and dividing (if necessary) 4. performing the required mathematical operation 5. stating the answer with correct units (remember acceleration is a vector) c. identify the two newtons laws of motion you just applied..
Step1: Calculate net force
Sum forces in each direction. Let right - direction be positive.
Forces to the left: \(14 + 23+37=74\space N\)
Forces to the right: \(17 + 15+32 = 64\space N\)
Net force \(F_{net}=64 - 74=- 10\space N\) (error in previous calculation of net force)
Step2: Calculate acceleration
Using Newton's second law \(F = ma\), where \(m = 10\space kg\) and \(F=-10\space N\)
\(a=\frac{F}{m}=\frac{- 10}{10}=-1\space m/s^{2}\)
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
a. \(-10\space N\)
b. \(-1\space m/s^{2}\)
c. Newton's first law (used concept of net force to determine state of motion change) and Newton's second law (\(F = ma\) used for calculation)