QUESTION IMAGE
Question
10 a machine puts out 6000 joules of work. to produce that much work from the machine requires the user to put in 8000 joules of work. find the percent efficiency of the machine. (efficiency = \\( \frac { output work } { input work } \times 100 \\) ) a 133% b 100% c 75% d 25%
Step1: Substitute values into formula
Given \( Output\ Work = 6000\) joules and \( Input\ Work = 8000\) joules. Substitute into \( Efficiency=\frac{Output\ Work}{Input\ Work}\times100\). So \( Efficiency=\frac{6000}{8000}\times100\).
Step2: Simplify the fraction
Simplify \(\frac{6000}{8000}=\frac{6}{8}=\frac{3}{4}\). Then \( Efficiency=\frac{3}{4}\times100\).
Step3: Calculate the percentage
\(\frac{3}{4}\times100 = 75\).
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
C. \(75\%\)