Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

what is the weight (force) on earth of a labrador retriever that has a …

Question

what is the weight (force) on earth of a labrador retriever that has a mass of 30 kg if acceleration on earth is about 10 m/s²?

Explanation:

Step1: Recall the formula for weight

Weight \( F = m\times a\), where \(m\) is mass and \(a\) is acceleration.

Step2: Substitute the given values

Given \(m = 30\space kg\) and \(a=10\space\frac{m}{s^{2}}\). Then \(F=30\times10\).

Step3: Calculate the result

\(F = 300\space N\) (since \(1\space kg\cdot m/s^{2}=1\space N\)). Also, \(1\space N\approx0.225\space lbs\), \(300\space N\approx 67.5\space lbs\) which rules out the \(lbs\) - based options.

Answer:

about \(300\space N\)