QUESTION IMAGE
Question
use the graph below to answer the question. this graph represents the motion of a remote - controlled car in a hallway. calculate the velocity of the car during the first three seconds of its movement through the hallway. a 2.0 m/s b 0 m/s c 3.0 m/s d 0.5 m/s e 6.0 m/s
Step1: Identify formula for velocity
Velocity $v=\frac{\Delta x}{\Delta t}$, where $\Delta x$ is change in position and $\Delta t$ is change in time.
Step2: Determine initial and final position and time
At $t = 0\ s$, position $x_1=- 1\ m$. At $t = 3\ s$, position $x_2 = 5\ m$. $\Delta t=3 - 0=3\ s$, $\Delta x=x_2 - x_1=5-( - 1)=6\ m$.
Step3: Calculate velocity
$v=\frac{\Delta x}{\Delta t}=\frac{6}{3}=2\ m/s$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
A. 2.0 m/s