Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

two large parallel metal plates are 1.62 cm apart and have charges of e…

Question

two large parallel metal plates are 1.62 cm apart and have charges of equal magnitude but opposite signs on their facing surfaces. take the potential of the negative plate (located at the origin) to be zero, with the other plate located at x = 1.62 cm. if the potential difference between the plates is 9.44 v, find the electric field between the plates. enter a positive number if the field points along positive x and a negative number if the field points along negative x.

Explanation:

Step1: Recall the formula for electric - field

The formula for the electric field between two parallel plates is $E=\frac{\Delta V}{d}$, where $\Delta V$ is the potential difference between the plates and $d$ is the distance between them.

Step2: Identify the given values

We are given that $\Delta V = 9.44\ V$ and $d=1.62\ cm=0.0162\ m$.

Step3: Calculate the electric field

Substitute the values into the formula: $E=\frac{9.44}{0.0162}\ V/m$.
$E=\frac{9.44}{0.0162}\approx583\ V/m$.

Answer:

$583$