QUESTION IMAGE
Question
its time for texans footballlll!!!! cj stroud proudly leads his team onto the field running at a rate of 2.3 m/s² while carrying the us flag with a mass of 4.7 kg. how much force is cj using on the flag?
Step1: Recall Newton's second law
Newton's second law is $F = ma$, where $F$ is force, $m$ is mass, and $a$ is acceleration.
Step2: Substitute the given values
Given $m = 4.7\ \text{kg}$ and $a=2.3\ \text{m/s}^2$. Substitute into the formula: $F=(4.7)(2.3)$.
Step3: Calculate the product
$4.7\times2.3 = 10.81$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
$10.81\ \text{N}$