QUESTION IMAGE
Question
a submarine dove 836 ft. it rose at a rate of 22 ft per minute. what was the depth of the submarine after 12 minutes? (note: going towards the surface so it will be positive) you will have to multiply and then subtract.
Step1: Calculate the distance risen
The submarine rises at a rate of 22 ft per minute for 12 minutes. The distance risen is given by the product of the rate and time, so $22\times12 = 264$ ft.
Step2: Calculate the final depth
The submarine initially dove 836 ft. To find the final depth, we subtract the distance it rose from the initial depth. Let the initial depth be $d_0=836$ ft and the distance risen be $d_r = 264$ ft. The final depth $d$ is $d_0 - d_r=836- 264=572$ ft. Since going towards the surface is considered positive, the depth is - 572 ft (negative because it is still below the surface).
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
- 572 ft