Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

the speed of light in a vacuum is 300,000.0 km/s. how long does it take…

Question

the speed of light in a vacuum is 300,000.0 km/s. how long does it take light to travel 150,000,000 km from the sun to earth?
2100 seconds
8.3 minutes
4500 seconds
0.25 hour

Explanation:

Step1: Recall speed - time - distance formula

We know that $t=\frac{d}{v}$, where $t$ is time, $d$ is distance and $v$ is speed.

Step2: Substitute values

Given $d = 150000000$ km and $v=300000$ km/s. Then $t=\frac{150000000}{300000}=500$ s.

Step3: Convert seconds to other units

To convert 500 s to minutes, we use the conversion factor 1 minute = 60 s. So $t=\frac{500}{60}\approx8.3$ minutes.

Answer:

B. 8.3 minutes