Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

select the correct answer. a motorcycle is moving at a constant velocit…

Question

select the correct answer. a motorcycle is moving at a constant velocity of 15 meters/second. then it starts to accelerate and reaches a velocity of 24 meters/second in 3 seconds. whats the acceleration of the motorcycle over this time? use a = \\(\frac{v - u}{t}\\). a. 9 m/s² b. 8 m/s² c. 6 m/s² d. 5 m/s² e. 3 m/s²

Explanation:

Step1: Identify initial and final velocities and time

Initial velocity $u = 15$ m/s, final velocity $v=24$ m/s, time $t = 3$ s.

Step2: Apply acceleration formula

The formula for acceleration $a=\frac{v - u}{t}$. Substitute the values: $a=\frac{24 - 15}{3}$.

Step3: Calculate the acceleration

$a=\frac{9}{3}=3$ m/s².

Answer:

E. 3 m/s²