QUESTION IMAGE
Question
a raindrop was 12 meters above the ground, falling straight down at a constant velocity. it took the raindrop 2 seconds to fall half the distance to the ground. what was the raindrops velocity?
write your answer as a whole number.
meters per second straight down
Step1: Calculate the distance fallen
The raindrop was \(12\) meters above the ground. Half of this distance is \(d=\frac{12}{2}=6\) meters.
Step2: Use the velocity formula
The formula for velocity \(v\) is \(v = \frac{d}{t}\), where \(d\) is distance and \(t\) is time. Given \(d = 6\) meters and \(t=2\) seconds. Then \(v=\frac{6}{2}\).
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
\(3\)