Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

question 36 (problem reference m.4) a projectile fired from a gun has i…

Question

question 36
(problem reference m.4)
a projectile fired from a gun has initial horizontal and vertical components of velocity equal to 40 m/s and 60 m/s, respectively.
determine the initial speed of the projectile.
72 m/s
88 m/s
60 m/s
100 m/s
40 m/s

Explanation:

Step1: Recall the formula for the magnitude of a vector

The initial speed \(v_0\) of the projectile is the magnitude of the initial velocity vector. If the initial horizontal component \(v_{0x} = 40\space m/s\) and the initial vertical component \(v_{0y}=60\space m/s\), then by the Pythagorean theorem \(v_0=\sqrt{v_{0x}^2 + v_{0y}^2}\).

Step2: Substitute the values into the formula

Substitute \(v_{0x} = 40\space m/s\) and \(v_{0y}=60\space m/s\) into the formula:

$$ LATEXBLOCK0 $$

Answer:

72 m/s