Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

question 13 of 29 how much energy is used by a 750 w microwave that ope…

Question

question 13 of 29
how much energy is used by a 750 w microwave that operates for 6 minutes 30 seconds?

a. 111 j
b. 876,000 j
c. 292,500 j
d. 4875 j

Explanation:

Step1: Convert time to seconds

6 minutes 30 seconds = 6×60 + 30 = 390 s

Step2: Use the energy - power formula

The formula for energy $E$ is $E = P\times t$, where $P$ is power and $t$ is time. Given $P = 750$ W and $t=390$ s, then $E=750\times390$.
$E = 292500$ J

Answer:

C. 292,500 J