Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

(problem reference m.3) a ball is shot straight up from the surface of …

Question

(problem reference m.3)
a ball is shot straight up from the surface of the earth with an initial speed of 19.6 m/s. neglect any effects due to air resistance.
what is the magnitude of the balls displacement from the starting point after 1.00 second has elapsed?
19.6 m
58.8 m
9.80 m
14.7 m
24.5 m

Explanation:

Step1: Identify the formula

Use the kinematic equation \(s = v_0t-\frac{1}{2}gt^2\), where \(v_0 = 19.6\ m/s\), \(t = 1.00\ s\), and \(g=9.8\ m/s^2\).

Step2: Substitute the values

Substitute \(v_0 = 19.6\), \(t = 1\), and \(g = 9.8\) into the formula:

$$ LATEXBLOCK0 $$

Answer:

14.7 m