QUESTION IMAGE
Question
(problem reference m.7)
approximately one billion years ago, the moon orbited the earth much closer than it does today. the radius of the orbit was only 24 400 km. the orbital period was only 23 400 s. today, the average radius is 385 000 km; and the present period is 2.36 × 10⁶ s. assume that the orbit of the moon is circular.
what is the magnitude of the centripetal force acting on the moon in its current orbit? the mass of the moon is 7.4 × 10²² kg.
6.2 × 10²⁴ n
2.0 × 10²⁰ n
6.3 × 10²⁰ n
5.4 × 10²² n
9.0 × 10²⁰ n
Step1: Convert radius to meters
The radius \(r = 385000\space km=385000\times10^{3}\space m = 3.85\times 10^{8}\space m\)
Step2: Find the angular velocity formula
The period \(T = 2.36\times 10^{6}\space s\). The angular velocity \(\omega=\frac{2\pi}{T}\)
Step3: Write centripetal force formula
Centripetal force \(F = m\omega^{2}r\). Substitute \(\omega=\frac{2\pi}{T}\) into it, we get \(F=m\times(\frac{2\pi}{T})^{2}\times r\)
Step4: Substitute values
Given \(m = 7.4\times 10^{22}\space kg\), \(T = 2.36\times 10^{6}\space s\), \(r = 3.85\times 10^{8}\space m\)
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
C. \(6.3\times 10^{20}\space N\)