QUESTION IMAGE
Question
a patient with a bsa of 1.12 m2 is prescribed succimer by mouth. the recommended dose is 350 mg/m2 every 8 hours. how many mg of the medication should be provided for each dose?
a) 463 mg
b) 412 mg
c) 502 mg
d) 392 mg
Step1: Calculate the dose
Multiply the body - surface area (BSA) by the dose per unit BSA.
The formula is \(Dose = BSA\times Dose\ per\ m^{2}\).
Given \(BSA = 1.12\ m^{2}\) and \(Dose\ per\ m^{2}=350\ mg/m^{2}\).
So, \(Dose=1.12\times350\).
$$
LATEXBLOCK0
$$
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
d) \(392\ mg\)